Żółta kuchnia. Jak wprowadzić żółty kolor do kuchni?
12.03.2025

Żółta kuchnia. Jak wprowadzić żółty kolor do kuchni?

Lato sprzyja robieniu remontów w domu. Przy wysokich temperaturach wszystko szybko schnie, a przy tym łatwiej odpowiednio wietrzyć pomieszczenia. Jeżeli od dłuższego czasu zastanawiasz się nad remontem kuchni, to znak, że właśnie teraz nadszedł odpowiedni moment. Inspiracji do aranżacji kuchni można poszukać m.in. w świecie przyrody. W zeszłych tygodniach pisaliśmy m.in. o kuchni zielonej jak świeża trawa oraz niebieskiej jak letnie bezchmurne niebo. Dzisiaj pod lupę bierzemy żółtą kuchnię. Czy lepiej postawić na żółte meble kuchenne w bananowym odcieniu, a może dodatki intensywne niczym słoneczne żonkile? Zapraszamy do lektury!

Żółte meble kuchenne. Do jakiego stylu pasują?

Choć wiele osób podchodzi do żółtych kuchni z rezerwą, to w rzeczywistości są one świetną opcją. W zasadzie jedynie niechęć do samego koloru oraz brak spójności z pozostałymi elementami wyposażenia mogą sprawić, że żółta kuchnia nie będzie dobrym pomysłem. W przeciwnym razie masz naprawdę spore pole do popisu. Żółty kolor występuje w niezwykle wielu odcieniach. Znajdziesz zarówno subtelne kanarkowe tony, jak i mocno nasycone bursztynowe i złociste odcienie. Dzięki tej różnorodności żółta kuchnia może przybrać różne oblicza. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje na wykorzystanie żółtych mebli kuchennych, dodatków lub akcentów w rozmaitych stylach.

  • Styl retro – jest wprost stworzony dla żółtej kuchni. To kolor, który idealnie podkreśla wyjątkowy klimat wnętrz retro. W tym przypadku najlepszym wyborem jest odcień cytrynowy lub musztardowy. Oba sprawdzą się równie dobrze. Tak naprawdę w tej odsłonie masz nieograniczoną ilość możliwości. Świetnie prezentują się np. żółte meble kuchenne w połączeniu z biało-czarnymi płytkami oraz sprzętami AGD. Innym pomysłem jest wykorzystanie musztardowych płytek kuchennych. Jeżeli lubisz mocne zestawienia kolorystyczne, żółte meble kuchenne możesz połączyć z czerwonymi i niebieskimi akcesoriami.
  • Styl prowansalski – najprostszym sposobem na jego uzyskanie jest czerpanie inspiracji z krajobrazów Prowansji. Dominują tu barwy ziemi oraz pastele. W prowansalskiej kuchni bardzo dobrze prezentuje się piaskowy żółty. To dobry odcień na ściany oraz akcesoria kuchenne. Koniecznie połącz go z białymi szafkami kuchennymi oraz drewnianymi dodatkami. W ten sposób uzyskasz niezwykle przytulne i wypełnione urokiem wnętrze.
  • Styl boho – to kolejna estetyka, do której idealnie pasują żółte tony. Kluczem do sukcesu w stylu boho jest połączenie naturalnych materiałów z pierwiastkiem indywidualności. Jako podstawowe kolory warto obrać biel oraz barwy ziemi, z kolei żółty kolor stanie się dla nich doskonałym uzupełnieniem. W tego typu wnętrzu możesz łączyć ze sobą różne odcienie żółtego np. cytrynowy, słomkowy i szafranowy. Znakomicie będzie prezentowała się np. barwna ceramika, ręcznie robione makramy albo podkładki na stół.
  • Styl rustykalny – choć żółty kolor nie jest dla niego najbardziej typowym kolorem, to można go tam umiejętnie przemycić. Podobnie jak w przypadku estetyki retro tu również doskonale sprawdzą się płytki kuchenne w musztardowym odcieniu. Inną opcją na żółte akcenty w rustykalnej kuchni jest wykorzystanie zastawy stołowej czy ceramiki z żółtymi elementami. Prostym i efektownym rozwiązaniem jest też zadbanie o bukiet świeżych kwiatów np. żonkili albo tulipanów.
  • Styl skandynawski – to już kolejny styl, który na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z żółtymi meblami kuchennymi, jednak doskonale z nimi współgra. Jeżeli marzy Ci się nowoczesna odsłona stylu skandynawskiego, postaw na szafki kuchenne w cytrynowym odcieniu. Tak wyrazisty element najlepiej połączyć z bielą i szarością. Dzięki temu pomieszczenie będzie prezentowało się niezwykle efektownie, a równocześnie wciąż pozostanie w pożądanej estetyce.
  • Styl nowoczesny – w modernistycznych wnętrzach warto postawić na połączenie prostoty z odrobiną szaleństwa. W tym przypadku idealnie spiszą się żółte szafki kuchenne oraz białe ściany i czarne blaty. Jeżeli masz kuchnię połączoną z salonem albo jadalnią, znakomicie będą prezentowały się krzesła z żółtymi obiciami. Warto postawić przede wszystkim na soczyste odcienie koloru np. cytrynowy.
  • Styl klasyczny – w przeciwieństwie do poprzednika tym razem stawiamy na stonowane odcienie żółtego np. piwny lub słomkowy. W klasycznej kuchni dobrze prezentują się płytki kuchenne w żółtych tonach. Dodatkowo kafle mogą być ozdobione brązowymi czy czarnymi ornamentami. Ta sama zasada dotyczy tapicerowanych mebli kuchennych np. krzeseł i ławy.
  • Styl industrialny – loftowa kuchnia jest dobrym tłem dla żółtych dodatków. Biało-szara podstawa, a także drewniane i metalowe elementy doskonale się komponują z jednym mocniejszym akcentem kolorystycznym. Jeżeli decydujesz się na kolor żółty, idealnie spisze się małe AGD albo lampy w bananowym odcieniu.

Zalety żółtej kuchni

Kolor żółty wywołuje pozytywne skojarzenia. Przywodzi na myśl słoneczne dni, piękne kwiaty i piasek na plaży. Nic dziwnego, że barwa sprzyja poprawie nastroju. Wykorzystana we wnętrzach dodaje przytulności. Ponadto niewątpliwą zaletą koloru żółtego jest jego uniwersalność. W kuchni możesz wykorzystać go na wiele przeróżnych sposobów. Niezwykle ciekawie prezentują się m.in. żółte ściany. Możesz pokryć je farbą, tapetą, ale też płytkami. Do tego dochodzi ogromny wybór tonów, faktur oraz wzorów. Dzięki temu żółte ściany mogą pasować praktycznie do każdego stylu. Kolejną opcją są żółte meble do kuchni (https://www.fabrykamebli.pl/14-meble-kuchenne-na-wymiar). Zdecydujesz się na żółty total look czy może połączenie żółtych szafek dolnych z białymi szafkami górnymi? Ponownie wybór jest ogromny. Ponadto bardzo ciekawie prezentują się krzesła lub ławy kuchenne z żółtymi obiciami. Świetną opcją jest też postawienie na żółte akcesoria np. małe AGD, kwiaty albo dodatki. Wybór należy do Ciebie!