Jaki kolor ścian do szarych mebli kuchennych?
Szara kuchnia uchodzi za jedno z najbardziej uniwersalnych wnętrz. Neutralny kolor mebli jest doskonałą bazą, na podstawie której można urządzić wyjątkową przestrzeń. Do jakiego stylu i koloru ścian pasują szare fronty kuchenne? Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji.
- Styl skandynawski – znany jest ze swojego zamiłowania do prostych form oraz jasnych kolorów. W tej odsłonie szare meble kuchenne doskonale prezentują się w połączeniu z białą ścianą. Klasyczna barwa powiększa optycznie przestrzeń, a do tego sprawia, że wygląda ona bardzo schludnie. Szarość i biel stanowią jedno z najbardziej typowych połączeń dla stylu skandynawskiego. Doskonale sprawdzą się zarówno chłodne, jak i ciepłe odcienie farby. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Aby całość prezentowała się niczym w samej Skandynawii, warto wprowadzić do kuchni drewniane akcenty. Szara kuchnia z drewnem idealnie spaja w sobie elegancję z przytulnością. Dobrym wyborem będą zarówno drewniane blaty, jak i drewniany stół i krzesła.
- Styl industrialny – to idealna propozycja dla osób lubiących surowe formy. Szare szafki kuchenne w stylu industrialnym świetnie komponują się z kilkoma wariantami ścian. Jeżeli zależy Ci na nowoczesnym loftowym wydaniu, wówczas możesz połączyć grafitowe fronty z jasnoszarą chłodną ścianą. Szary total look osiągniesz także dzięki połączeniu szafek wraz ze ścianą pokrytą betonem. Kolejną opcją jest pokrycie ścian dekoracyjną cegłą. Możliwości jest naprawdę sporo. Warto jednak pamiętać, że jeżeli decydujesz się na ciemne fronty i ściany, należy zadbać o jaśniejsze akcenty, które rozświetlą pomieszczenie. Dobrze sprawdzą się np. metalowe albo szklane elementy.
- Styl nowoczesny – meble kuchenne szare od lat pozostają w trendach, dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć szarej kuchni urządzonej w nowoczesnym stylu. Ponownie pomieszczenie takie ma różne odsłony. W przypadku przestronnych wnętrz świetnie się prezentuje szary total look, w którym ściany i szafki mają podobny odcień. To efektowne rozwiązanie, które jednocześnie czerpie z minimalizmu. Szare meble do kuchni dobrze komponują się też z innymi kolorami. W modernistycznym wnętrzu możesz postawić zarówno na błękitny, jak i zielony albo niebieski odcień ścian. W takich przypadkach warto zadbać o to, aby część sprzętów czy akcesoriów kuchennych pasowała kolorystycznie do barwy ścian.
- Styl rustykalny – kuchnia szara z drewnem świetnie pasuje nie tylko do stylu skandynawskiego, ale też rustykalnego. Tym razem jednak stawiamy na ciemniejsze odcienie drewna. Dąb, buk, palisander – opcji jest naprawdę wiele. W rustykalnej odsłonie szare szafki kuchenne najczęściej posiadają ciepłą tonację, która nadaje wnętrzu przytulności. W kwestii ścian możesz postawić zarówno na biel, jak i na ciemną zieleń albo drewniane belki. Dobrze sprawdzą się też ciepłe beże. Szara kuchnia z drewnianym blatem to jedno z tych rozwiązań, które nigdy nie wychodzi z mody.
- Styl vintage – projektanci bardzo chętnie łączą najnowsze rozwiązania z nutą tradycji. W ten sposób powstają wnętrza inspirowane duchem vintage. Jasnoszara kuchnia doskonale pasuje do tej estetyki. Delikatne fronty szafek znakomicie komponują się z elementami sztukaterii. Styl vintage posiada różne odsłony. Możesz postawić na biało-szarą całość, ale także na połączenie szarości z wyrazistym kolorem. W tym przypadku dobrze spisze się nawet czerwona albo żółta ściana. Wystarczy, że zadbasz o jeszcze kilka akcentów o tym samym odcieniu. Jakie dodatki do szarych mebli kuchennych? Wiemy już, do jakich stylów pasuje szara kuchnia.
Jakie dodatki jednak najlepiej się w niej prezentują?
Nie będzie zaskoczeniem, że akcesoria w znacznym stopniu zależą od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Pozostaje więc powrócić do omówionych stylów aranżacji i zastanowić się nad tym, jakie dodatki najlepiej się sprawdzą w każdym przypadku.
Styl skandynawski – choć skandynawska szara kuchnia z drewnem nie jest wypełniona po brzegi akcesoriami, to także w niej znajdzie się miejsce dla kilku dodatków. Przede wszystkim stawiamy na funkcjonalność. Zamiast nieprzydatnych bibelotów znacznie lepiej sprawdzi się szklana karafka na wodę albo wiklinowy kosz wypełniony owocami. Warto też pomyśleć o hodowli ziół, które wzbogacą smak potraw, a przy tym dodadzą wnętrzu uroku.
Styl industrialny – kuchnia szara w industrialnej odsłonie jest perfekcyjnym miejscem do ekspozycji dodatków wykonanych ze szkła oraz z drewna i metalu. Dobrym wyborem są np. metalowe pojemniki do przechowywania, drewniane deski do krojenia oraz metalowe misy. Warto też pomyśleć o lampie o ażurowej konstrukcji, która nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.
Styl nowoczesny – szare meble kuchenne w nowoczesnym stylu znakomicie współgrają z rozmaitymi akcesoriami. Jeżeli zależy Ci na minimalizmie, wówczas postaw na pojedyncze akcesoria wykonane z białego albo transparentnego szkła. Szare fronty kuchenne (https://www.fabrykamebli.pl/14-meble-kuchenne-na-wymiar) świetnie współgrają także z wyrazistymi barwami np. czerwienią, różem albo zielenią.
Styl rustykalny – to prawdziwy raj dla miłośników dodatków. Rustykalna szara kuchnia z drewnianym blatem jest idealnym miejscem do ekspozycji domowych przetworów. Marmolady, dżemy czy nalewki nie tylko świetnie smakują, ale także podkreślają przytulny charakter wnętrza. Ponadto dobrym wyborem są różnego rodzaju pojemniki do przechowywania np. porcelanowe słoje albo wiklinowe kosze. Styl rustykalny znany jest również z zamiłowania do folkloru, dlatego idealnym dopełnieniem kuchni szarej staną się ręcznie zdobione serwety albo firanki.
Styl vintage – jasnoszara kuchnia jest świetnym tłem dla klimatycznych dodatków. Oczywiście najlepiej sprawdzą się akcesoria z epoki, ale w sklepach znajdziesz także wiele stylizowanych propozycji. Na co postawić? Dobrym wyborem są np. metalowe puszki na kawę i herbatę, drewniane skrzynki z napisami, a także waga kuchenna albo urokliwy zegar. Świetnie sprawdzą się też szklanki i wazony z kolorowego szkła.
Meble kuchenne szare są doskonałą bazą, którą możesz dowolnie aranżować i zmieniać. Tak uniwersalny kolor pasuje praktycznie do każdego stylu. Po jeszcze więcej inspiracji zapraszamy do Fabryki Mebli.