Mieszkanie w stylu minimalistycznym
26.04.2024

Mieszkanie w stylu minimalistycznym

Porządek, harmonia, otwarte przestrzenie – to jedne z najważniejszych elementów stylu minimalistycznego. Równie istotna jest zasada less is more, a więc mniej znaczy więcej. Minimalizm we wnętrzu przejawia się oszczędnością form oraz ograniczeniem niepotrzebnych mebli i dodatków. Dzięki temu mieszkanie nabiera harmonii, która sprzyja wyciszeniu. W świecie, w którym ze wszystkich stron jesteśmy bombardowani tysiącami bodźców, mieszkanie w stylu minimalistycznym jawi się niczym spokojna oaza, w której nareszcie można odpocząć. Jest to jednym z powodów, dla których minimalistyczny styl cieszy się coraz większą popularnością. Jak urządzić swoją własną domową oazę? Przekonajmy się razem!

Styl minimalistyczny – najważniejsze cechy

Minimalizm we wnętrzu wyklucza pojęcie chaosu i maksymalizmu. Wszystkie elementy są starannie przemyślane, dzięki czemu bardzo łatwe staje się utrzymanie porządku. Jeżeli lubisz proste i delikatne wnętrza, wiele wskazuje na to, że przypadnie Ci do gustu tego typu mieszkanie. Styl minimalistyczny posiada zestaw cech, których znajomość pomoże Ci w urządzeniu wymarzonego mieszkania.

  • Kolorystyka – w stylu minimalistycznym dominują delikatne kolory ziemi. Świetnie sprawdzają się odcienie beżu, szarości i złamanej bieli. Przeważnie wybierane są chłodne tony, które optycznie powiększają przestrzeń i dodają jej elegancji. Subtelne chłodne odcienie dotyczą zarówno koloru ścian, jak i podłóg czy mebli. Minimalistyczny styl dopuszcza także mocniejsze akcenty, jednak w ich przypadku należy przestrzegać paru zasad. Przede wszystkim warto zdecydować się na tylko jedną wyrazistą barwę, tak aby nie wprowadzać niepożądanego chaosu. Ponadto powinna się ona pojawić w przynajmniej paru miejscach np. czerwony czajnik i puszki do przechowywania albo niebieskie zasłony i poduszki dekoracyjne.
  • Formy – prostota jest bardzo ważną częścią mieszkania w stylu minimalistycznym. Dotyczy to zarówno mebli, jak i dodatków. Wiemy już, że najlepiej ograniczyć ich ilość, ale równie istotny jest wygląd. W minimalizmie porzucamy ornamenty i wymyślne formy na rzecz prostych brył i jednolitych powierzchni.
  • Materiały – zarówno minimalistyczne meble, jak i ściany czy podłogi powinny być wykonane z wysokiej klasy materiałów. W minimalistycznym stylu zdecydowanie ważniejsza jest jakość niż ilość. Polecane są różne gatunki drewna, a także szkło, metal i beton.
  • Dodatki – choć nie ma ich w minimalistycznym mieszkaniu wiele, to odgrywają bardzo ważną rolę. Przy omawianym wystroju wnętrza mogą wydawać się nieco puste i chłodne, co można złagodzić właśnie dzięki użyciu dodatków. Dobrze sprawdzają się tekstylia np. jedwabne zasłony albo wełniany koc czy poduszki. Jeżeli decydujesz się na bibeloty ważne, aby nie było ich wiele i by niosły ze sobą jakieś znaczenie.
  • Oświetlenie – w minimalistycznym mieszkaniu nie tylko rozświetla, ale także zdobi wnętrza. W kwestii opraw dominują proste konstrukcje i białe klosze. Warto natomiast zdecydować się na wszystkie trzy rodzaje oświetlenia: główne, boczne i funkcyjne. To świetny sposób na dodanie pomieszczeniom nieco przytulności.

Minimalistyczne meble

Meble minimalistyczne cechują się prostymi geometrycznymi formami. Brak w nich ornamentów czy zdobień. Najczęściej posiadają neutralną kolorystykę i są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Wszystko to sprawia, że są to niezwykle uniwersalne i funkcjonalne meble. Minimalizm stanowi doskonałą bazę, która nie traci na aktualności mimo upływających lat i zmieniających się trendów. Nawet jeżeli zdecydujesz się na zmianę aranżacji, meble w stylu minimalistycznym wciąż będą pasować do innego wystroju. Również w kwestii mebli stawiamy zdecydowanie na jakość, a nie ilość. Funkcjonalność to cecha, którą w szczególny sposób upodobał sobie minimalizm. Meble powinny posiadać przypisane sobie role. Nie ma tu miejsca na elementy pozbawione konkretnej funkcji. W salonie w pełni wystarczy komplet wypoczynkowy i stolik kawowy. Jeżeli potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania, dobrze sprawdzi się komoda. Raczej unikamy mebli o otwartych półkach, ponieważ wiążą się one z ekspozycją wielu akcesoriów. Meble minimalistyczne kuchenne przeważnie są wykończone na wysoki połysk, choć w ostatnich latach coraz częściej wykorzystywane są także matowe fronty. Niezmienne pozostają natomiast proste relingi o metalicznych albo drewnianych odcieniach.

Mieszkanie w stylu minimalistycznym – zalety i wady

Wciąż zastanawiasz się czy to właśnie dla Ciebie jest minimalizm? Meble, dodatki i wystrój w tym stylu posiadają wiele zalet, ale też kilka wad. Pora podsumować plusy i minusy omawianej estetyki. Współcześnie mamy szeroki dostęp do wszelkiej maści towarów. Choć niewątpliwie kryje się w tym wiele zalet, to równocześnie pojawia się problem konsumpcjonizmu. Łatwo wpaść w wir kupowania wielu przedmiotów, które często bywają niepotrzebne, a przy tym nie zachwycają swoją jakością. Minimalizm przynosi równowagę dla tej tendencji. Minimalistyczne meble i akcesoria wyróżniają się wysoką jakością. Przy tym sam styl zakłada brak kupowania niepotrzebnych bibelotów. W konsekwencji minimalizm pozwala na spore oszczędności. Jest to też idealny wybór dla alergików i miłośników porządku. Przy niewielkiej ilości dodatków znacznie łatwiejsze staje się sprzątanie. Ponadto meble w stylu minimalistycznym są dobrą bazą, która będzie pasowała także do stylu skandynawskiego czy industrialnego. Czy wobec tego minimalizm ma jakieś wady? Przez niektórych uchodzi za chłodny i nieco sterylny. Nie każda osoba będzie czuła się dobrze w tego typu wnętrzu. Nie jest to najlepszy wybór dla miłośników mocnych kolorów i szalonych wzorów.