Jak urządzić mikroapartament?
19.04.2024

Jak urządzić mikroapartament?

Mikroapartamenty są domeną współczesności oraz okresu PRL-u. Dlaczego po latach lokale o niewielkim metrażu powróciły do łask? Zanim odpowiemy na to pytanie należy krótko rozjaśnić samą nomenklaturę. Obowiązujące obecnie Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jasno określa, że małe mieszkanie musi posiadać powierzchnię nie mniejszą niż 25m2. To samo rozporządzenie nie obowiązywało jeszcze kilkadziesiąt lat temu, w związku z czym w starszym budownictwie zdarzają się lokale o nieco mniejszej powierzchni. Jednak jak możliwe jest, że tak niewielkie mieszkania są budowane także teraz? Wszystko za sprawą zapisu, zgodnie z którym mikroapartament jest traktowany jako lokal użytkowy, a więc jego powierzchnia może być mniejsza niż 25m2. W tym przypadku inna jest też wysokość odprowadzanego podatku VAT. W przypadku mieszkań wynosi 8%, natomiast dla lokali użytkowych jest równa 23%. Nowoczesne mikroapartamenty posiadają więc powierzchnię nieprzekraczającą 25m2, jednak mikroapartamenty powstałe w starszym budownictwie mogą być już odrobinę większe. Dla ułatwienia w dzisiejszym artykule będziemy używać zamiennie nazw mikroapartament, mikromieszkanie oraz małe mieszkanie jako określeń niewielkiego lokalu mieszkalnego.

Aranżacja małego mieszkania – przepis na funkcjonalną przestrzeń

Mikromieszkania przeznaczone są przede wszystkim dla singli albo par. Nowoczesne mikroapartamenty często powstają w centrach miast, dzięki czemu znika problem długich dojazdów. Jednak niewątpliwie problemem pozostaje niewielki metraż. Aranżacja małego mieszkania jest wyzwaniem, ale ostateczny efekt może przerosnąć Twoje oczekiwania. Podstawą jest dobry plan działania. Wielofunkcyjność to słowo klucz dla małego apartamentu. Aranżacja powinna uwzględniać rozwiązania, które przewidują wykorzystanie przestrzeni na różne sposoby. Na co zwrócić uwagę?

Kolory – mikro apartament powinien być utrzymany w jasnej tonacji. Dobrym wyborem są odcienie bieli, beżu i szarości. Jeżeli zależy Ci na mocniejszych akcentach, możesz je wprowadzić pod postacią dodatków. Jednak w tak niewielkiej przestrzeni najlepiej sprawdzi się tylko jeden dodatkowy kolor. Większa ilość łatwo wprowadzi chaos. W stylu glamour pięknie będą się prezentowały białe ściany i złote akcesoria, a w stylu skandynawskim dobrze spisze się szara farba i sosnowe dodatki. Jasne kolory powiększają optycznie przestrzeń i sprawiają, że nawet mikro apartament zdaje się być nieco większy.
Światło – niewystarczająco doświetlone wnętrza zdają się jeszcze mniejsze, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie mikromieszkania. Ponadto kilka źródeł światła pomoże Ci w podzieleniu mieszkania na parę stref. Znacznie lepiej niż pokaźny żyrandol spisze się minimalistyczna oprawa wpuszczana albo plafon. Warto zainstalować także oświetlenie funkcyjne albo dekoracyjne np. kinkiety, reflektorki albo taśmy LED.
Strefy – w małych mieszkaniach cała przestrzeń przeważnie jest ograniczona do pokoju z aneksem kuchennym oraz łazienki. Gdy całe domowe życie rozgrywa się przede wszystkim w jednym pomieszczeniu, bardzo ważne jest podzielenie go na strefy. Dzięki temu znajdzie się miejsce zarówno na kącik wypoczynkowy, jak i na kącik jadalniany. W podziale pokoju pomoże Ci oświetlenie. Wybierając lampy koniecznie pamiętaj nie tylko o oświetleniu głównym, ale także o oświetleniu bocznym i dekoracyjnym. Aneks od części sypialnianej pomoże oddzielić też regał na wymiar. Mebel świetnie się sprawdza w roli przenośnej ścianki działowej, a do tego gwarantuje dodatkowe miejsce do przechowywania.
Meble – w przypadku mikroapartamentów liczy się każdy centymetr, dlatego tak ważne jest idealne dopasowanie mebli. W tym zadaniu pomogą Ci meble na zamówienie. Łóżko, szafa, a także kuchnia na wymiar pozwolą w pełni wykorzystać całą dostępną przestrzeń i perfekcyjnie dostosować ją do potrzeb konkretnej osoby.

Kuchnia na wymiar – pokój z aneksem kuchennym

Aranżacje małych mieszkań uwzględniają pokój z aneksem kuchennym. Podobnie, jak w przypadku innych mebli, najlepszym wyborem okazuje się kuchnia na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/14-meble-kuchenne-na-wymiar). W tego typu przestrzeni liczy się maksymalne wykorzystanie każdego centymetra, a znalezienie idealnie dopasowanych gotowych mebli graniczy z cudem. Ponadto zaletą szafek na zamówienie jest fakt, że możesz dostosować je idealnie do swoich potrzeb. Marzą Ci się półki do przechowywania domowych przetworów, a może wolisz przewagę szuflad? Dzięki kuchni na wymiar teraz to wszystko jest możliwe. O czym warto pamiętać w małym apartamencie? Aranżacja kuchni powinna uwzględniać miejsce do przechowywania. W tym celu świetnie spiszą się górne szafki kuchenne albo słupek kuchenny, który dobrze sprawdza się w roli mini spiżarni. Zaleca się, aby w niewielkiej przestrzeni większość dodatków była schowana wewnątrz szafek. Dzięki temu przestrzeń sprawia wrażenie uporządkowanej i nieco większej. Jeżeli chcesz wyeksponować niektóre akcesoria, wybierz tylko kilka ulubionych przedmiotów np. ekspres do kawy, toster czy dzbanek. W części z aneksem również obowiązuje zasada o wyborze jasnych barw. Do tego najlepiej postawić na fronty o lakierowanym wykończeniu. Tego typu szafki pięknie odbijają światło, a w konsekwencji powiększają optycznie przestrzeń. Najczęściej zaleca się, aby cały pokój pokryty był jednakową podłogą. W przypadku kiedy bardzo zależy Ci na położeniu płytek w części kuchennej, ich kolor powinien być zbliżony do reszty podłogi. W przeciwnym wypadku wnętrze będzie zdawało się jeszcze mniejsze.

Szafa na wymiar – meble na zamówienie do małego mieszkania

Jedną z najważniejszych części aranżacji małego mieszkania jest wybór mebli. Gdy do wykorzystania mamy zaledwie kilkanaście metrów, każdy zakup okazuje się istotny. Niewielka przestrzeń bardzo łatwo ulega chaosowi, dlatego tak ważny jest plan. Aranżacje małych mieszkań powinny uwzględniać różne funkcje wnętrza. Poniżej przedstawiamy podstawowe role małego mieszkania oraz sposoby na ich realizację.

Sen – choć zdawać by się mogło, że w małym mieszkaniu jedyną opcją do snu jest rozkładana kanapa, to jest jeszcze kilka innych możliwości. Oczywiście składana sofa czy kanapa wiodą w tej dziedzinie prym, ale coraz więcej osób interesuje się także tematem łóżek chowanych w meblach. Tego typu konstrukcje rozkłada się tylko na czas snu, a następnie są one chowane w szafie. Choć łóżka piętrowe kojarzone są przede wszystkim z pokojem dziecięcym, to dobrze sprawdzają się także w pokoju dziennym. Łóżka piętrowe dla dorosłych posiadają górne piętro przystosowane do spania, natomiast na dole najczęściej znajdują się szafki albo biurko.
Odpoczynek – nawet w niewielkiej przestrzeni warto zadbać o miejsce do wypoczynku, które nie będzie tożsame z miejscem do spania. Idealnym rozwiązaniem jest komfortowy fotel. Tego typu mebel może być miejscem relaksu, ale także dodatkowym siedziskiem dla gości. Strefę wypoczynku świetnie podkreśla oświetlenie boczne np. kinkiet albo niewielka lampa podłogowa.
Praca – jeżeli zdarza Ci się pracować w domu, wówczas konieczne jest zadbanie o odpowiednie miejsce. Oczywiście najlepiej sprawdzą się wielofunkcyjne rozwiązania. Jako biurko może służyć zarówno barek, jak i stół.
Przechowywanie – małe wnętrza nie lubią chaosu i bałaganu, bowiem pomniejsza on optycznie przestrzeń. Właśnie dlatego niezbędne okazują się odpowiednio dobrane meble, które pomieszczą w sobie zarówno ubrania, jak i akcesoria czy dokumenty. Szafa na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/27-szafy) i regały na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/23-regaly-na-wymiar) umożliwiają ergonomiczne urządzenie małego mieszkania. Kupując meble na zamówienie to Ty decydujesz o ich wyglądzie, ale także o rozkładzie szafek, półek czy drążków. Meble mogą być dostosowane do Twojego trybu życia oraz upodobań. Dzięki temu szafa na wymiar może kryć w swoim wnętrzu nie tylko ubrania, ale i sprzęt sportowy, dokumenty czy zapas suchej żywności.

Garstka dobrych trików i rad sprawia, że aranżacja mikroapartamentu przestaje przerażać. Urządzanie małego mieszkania może być naprawdę przyjemne i satysfakcjonujące, wystarczy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach.